המסיכות חזרו לכדורגל המכסיקני

שפעת החזירים במכסיקו הגיעה גם אל הכדורגל. משחקי המחזור האחרון נערכו אל מול יציעים ריקים על בסיס מצב החירום שמונע התקהלות של קהל רחב. אוהדים בודדים הסתובבו מסביב לאצטדיונים חבושי מסכות רפואיות. במכסיקו עניין המסיכות היה חלק בלתי נפרד מתרבות הכדורגל המקומית עד להחלטה של פיפ"א נגדו בנידון.

בעולם הכדורגל מתפתחות מפעם לפעם תת תרבויות מקומיות, אשר שואבות את כוחן מהיבטים שונים של התרבות המקומית. העולם נחשף לתופעת המסכות בגביע העולם דווקא על ידי שחקן נבחרת אקוואדור – איוואן קאבידאס, שעשה זאת כמחווה לחברו לנבחרת – טנוריו, שנהרג שנה לפני כן בתאונת דרכים .

המחווה לטנוריו
המחווה לטנוריו

במכסיקו ישנם שני ענפי ספורט פופולרים – הכדורגל וההאבקות . אלו הם שני ענפי הספורט היחידים הזוכים לכיסוי טלויזיוני מסיבי ושידורים חיים. בין שני ענפי הספורט הללו, והליגות המקצועיות שלהם קיימת השפעה הדדית. ראשית החלו המתאבקים  להטמיע  את עולם הכדורגל לתוך עולם ההאבקות על ידי כך שאימצו את צבעי קבוצות הליגה וכינו את עצמם בשמות של קבוצות הליגה המקסיקנית.  לדוגמא Super Aguila , Aguila  הוא כינוי קבוצת אמריקה, ו The powerful Chiva, על שם הקבוצה מגוודלחרה.  לאחר זמן לא רב החלה זליגה של תכנים לכיוון השני. המתאבקים  החלו להתערות  בעולם הכדורגל, באותם אירועים ובאימוני הקבוצות, שחקן   Cruz Azul, גבריאל פרירה, הגה את הרעיון של לבישת המסכה של חברו El Mistico  לאחר כיבוש שער.

המסכה הפכה כמעט בין לילה ללהיט. האוהדים מצידם החלו לקנות מסכות, שהפכו שהפכו לאביזר לבוש במגרשים לצד החולצות והצעיפים, והשחקנים שחפצים תמיד באהבת הקהל אימצו לעצמם מסכות.

המסכה של פריירה
המסכה של פריירה

המסכה היוותה שילוב בין תרבויות מקומיות. מצד אחד שילוב ענפי הספורט האהובים במדינה, ומצד שני מסכות של גיבורי מכסיקו כמו מונטזומה.אחד השיאים היה לאחר ניצחון מכסיקו בגביע העולם על איראן. החלוץ המקסיקני פונסקה הסתובב לבוש במסכה בכדי שלא יזוהה ברחובות נירנברג, בכדי  לחגוג את הניצחון עם המוני אוהדי נבחרתו.  ללא סיבה ברורה החליטה בסוף 2006 ועדת המשמעת של הליגה המכסיקנית לאסור על שימוש במסכות במשחקי כדורגל. במשך מספר שבועות עיתונות הספורט המקומית געשה ורעשה, כשכדורגלנים ומתאבקים זועמים על הפגיעה בתרבות הכדורגל המקומית. האוהדים מחו, ולבשו מסכות במשחקים, אך ללא הועיל. ועדת המשמעת החמירה את צעדיה ובתחילת 2007 אסרה על חבישת המסכות גם ביציעים, עם הטענה הכל כך מוכרת בעולם – "מסיבות בטיחות". ועדת המשמעת טענה שחוליגנים ניצלו את חבישת המסכות והתחמקו מכוחות המשטרה.

עכשיו שנתיים אחרי שפיפ"א וההתאחדות המקומית אסרו על המסכות, הן חזרו לכדורגל המקומי רק בריאות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *