הסרת המסכות מפרצופו של הכדורגל המכסיקני

בחודשים האחרונים התקבלו בהתאחדות הכדורגל העולמית מספר החלטות, אשר משפיעות באופן ישיר על הכדורגל ביבשת אמריקה. ראשית ההחלטה בדבר איסור על אירוח משחקים מעל גובה של 2500 מטר  הפכה סדרי עולם, ועוררה שיח ער בקרב עולם הספורט בדרום אמריקה.

לצד החלטה זו התקבלה בתחילת השנה החלטה נוספת אשר זכתה לסיקור תקשורתי מועט ביותר, למעט במדינה אחת אשר ההחלטה נגעה לה – מכסיקו.פיפא קיבלה החלטה בדבר איסור על חבישת מסכות על ידי שחקני הכדורגל . החלטה שעל פניו נראית ונשמעת כלא קשורה לעולם הכדורגל.

איוואן קאבדאס שחקן נבחרת אקואדורבעולם הכדורגל מתפתחות מפעם לפעם תת תרבויות מקומיות, אשר שואבות את כוחן מהיבטים שונים של התרבות המקומית. העולם נחשף לתופעת המסכות בגביע העולם דווקא על ידי שחקן נבחרת אקוואדור – איוואן קאבידאס, שעשה זאת כמחווה לחברו לנבחרת – טנוריו, שנהרג שנה לפני כן בתאונת דרכים . (מקור תמונה)

במכסיקו ישנם שני ענפי ספורט פופולרים – הכדורגל וההאבקות – Lucha Libre.  אלו הם שני ענפי הספורט היחידים הזוכים לכיסוי טלויזיוני מסיבי ושידורים חיים. בין שני ענפי הספורט הללו, והליגות המקצועיות שלהם קיימת השפעה הדדית. ראשית החלו המתאבקים  להטמיע  את עולם הכדורגל לתוך עולם ההאבקות על ידי כך שאימצו את צבעי קבוצות הליגה וכינו את עצמם בשמות של קבוצות הליגה המקסיקנית.  לדוגמא Super Aguila , Aguila  הוא כינוי קבוצת אמריקה, ו The powerful Chiva, על שם הקבוצה מגוודלחרה.  לאחר זמן לא רב החלה זליגה של תכנים לכיוון השני. המתאבקים  החלו להתערות  בעולם הכדורגל, באותם אירועים ובאימוני הקבוצות, שחקן   Cruz Azul, גבריאל פרירה, הגה את הרעיון של לבישת המסכה של חברו El Mistico  לאחר כיבוש שער. פרירה - אזול קרוז הראשון עם המסכה

המסכה הפכה כמעט בין לילה ללהיט. האוהדים מצידם החלו לקנות מסכות, שהפכו שהפכו לאביזר לבוש במגרשים לצד החולצות והצעיפים, והשחקנים שחפצים תמיד באהבת הקהל אימצו לעצמם מסכות. (גבריאל פרירה, מקור)

המסכה היוותה שילוב בין תרבויות מקומיות. מצד אחד שילוב ענפי הספורט האהובים במדינה, ומצד שני מסכות של גיבורי מכסיקו כמו מונטזומה.אחד השיאים היה לאחר ניצחון מכסיקו בגביע העולם על איראן. החלוץ המקסיקני פונסקה הסתובב לבוש במסכה בכדי שלא יזוהה ברחובות נירנברג, בכדי  לחגוג את הניצחון עם המוני אוהדי נבחרתו.  ללא סיבה ברורה החליטה בסוף 2006 ועדת המשמעת של הליגה המכסיקנית לאסור על שימוש במסכות במשחקי כדורגל. במשך מספר שבועות עיתונות הספורט המקומית געשה ורעשה, כשכדורגלנים ומתאבקים זועמים על הפגיעה בתרבות הכדורגל המקומית. האוהדים מחו, ולבשו מסכות במשחקים, אך ללא הועיל. ועדת המשמעת החמירה את צעדיה ובתחילת 2007 אסרה על חבישת המסכות גם ביציעים, עם הטענה הכל כך מוכרת בעולם – "מסיבות בטיחות". ועדת המשמעת טענה שחוליגנים ניצלו את חבישת המסכות והתחמקו מכוחות המשטרה. 

מבחינת אוהדי הכדורגל במכסיקו זוהי פגיעה בלב ליבה של תרבות הספורט והכדורגל המקומית, והחלטתה של פיפא, הינה חותמת הגומי להחלטה של הליגה המקומית.

גלריה של מסכות של אוהדי מכסיקו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *