יוזמות חברתיות

כשמעלים את הנושא של חיבור הקבוצה לקהילה עולות מחשבות רבות. יותר מהכל נדמה שמדברים על הנושא, מתברר שלא ברור במה מדובר.לחיבור הקבוצה לקהילה פנים רבות, כשהפעילות העיקרית  מתרחשת על ידי הקבוצות עצמן בדמות ביקור של ילדים בבתי חולים, ביקורים בבתי ספר ועוד. פעילות זו נוטה יותר לכיוון של אחריות חברתית של הקבוצות עצמן ומהווה נדבך מסויים בחיבור הקבוצות והמועדונים לקהילה, אך היא איננה נוגעת בענייני הליבה של הקשר בין הקבוצות לקהילה.

קבוצות הספורט מעצם מבנן והגדרתן בישראל משוייכות לאזור גיאוגרפי – עיר או שכונה, ובעבר חלק מהותי מהספורטאים היו מגיעים מאזורים אלו. לצד זאת יש לחבר הגדרות פוליטיות כדוגמת "הפועל" "מכבי" וכד' אשר גזרו בעבר את הערכים של המועדונים, האוהדים שלהם והיוו חלק דרמטי בהגדרת המועדון, האוהדים והחיבור בינהם שיצר את הקהילה.

בימינו אנו כשהמשמעות של הזיהוי הגיאוגרפי נחלשת, זהות פוליטית וערכית איננה ברורה ושחקני בית הם לא יותר מפיקציה נסיבתית במקרים רבים, נותרת שאלת הזהות השאלה המרכזית עבור האוהדים. ממשבר הזהות הזה החלו לעלות תהיות ולהתרחש פעולות הנוגעות לחיבור הקהילה לקבוצה. הקהילה במונח "חיבור הקבוצה לקהילה" הינה ראשית האוהדים של המועדון. אוהדים אשר בעבר היו מוגדרים באזורים גיאוגרפים או בהגדרות אחרות שנכתבו בפסקה הקודמת. אני יכול להמשיך בניתוחים התיאורטים אך הנושא המעניין יותר, הינו התגובה המעשית של האוהדים והפירוש שלנו למצב. בשנים האחרונות החלו האוהדים להגדיר מחדש את הזהות שלהם ולפעול למען הקהילה שלהם, קהילת האוהדים.

הפעילות המרכזית אשר הולכת ותופסת תאוצה, ועוסקת ביציאה החוצה של חוגי האוהדים, מהעיסוק הפנימי שלהם בעצמם אל פעילות חברתית הינה היוזמות החברתיות לסוגיהן.

ישנן כיום יוזמות נקודתיות ולצידן מספר יוזמות ארוכות טווח, אשר ראויות לשבח. היוזמה החזקה ביותר והמפותחת ביותר שטח הינה של "היוזמה החברתית של הפועל קטמון". עובדה שאיננה מפתיעה על רקע כך שהקבוצה נוסדה על רקע משבר זהות והתחדשות של קהילת אוהדים.

פעילות יוזמת האוהדים של הפועל קטמון נעה בין פעולות פנימיות שנועדו להעשיר את  הווי האוהדים בדמות הרצאות, פעילות במתנסים, וליווי וחניכה של ילדים מהקהילה.

מתוך הגדרת המשימה של היוזמה החברתית

"הרעיון: בעינינו היוזמה החברתית היא ההמשך הטבעי ליוזמה שנקראת הפועל קטמון. היא בנויה, קודם כל, על הרגשת הסולידריות והמעורבות החברתית שמאפיינת את הקבוצה הזאת. אך בבסיס הרעיון עומדת גם התובנה שהיום, בעידן בו קהילות אמיתיות הן מצרך נדיר, קבוצת כדורגל משמשת כקהילה בעלת כח משיכה והזדהות, לטוב ולרע. אנחנו מאמינים שאפשר לחנך בתוך קהילה כזאת באופן חי ועמוק, על ידי המפגש האנושי המתרחש בתוך הקהל. הפועל קטמון מביאה איתה ערכים חיים, הקבוצה עצמה היא הצהרה בדבר קיומם של נכסים קהילתיים, שאינם משועבדים לחוקי השוק ולכסף הגדול. הקבוצה מאופיינת גם בהתנגדות לגזענות ואלימות כערך שאינו בגדר סיסמא מנותקת, אלא הוא חלק יומיומי ומהותי מהתנהגותו ותפיסתו העצמית של הקהל."

השנה החלה היוזמה החברתית פרוייקט בשיתוף עם עמותת יוצר אור, כחלק מהעבודה של חניכה וליווי בני נוער מהקהילה.

באותה נשימה חשוב לציין יוזמת אוהדים נוספת הפועלת בשטח – פועלים באדום, אשר מוגדרת כ"קהילה של ערבות הדדית של אוהדי הפועל תל אביב".  אשר כיום פועלת הן בארגון הסעות לאוהדי הפועל תל אביב, אך הפרוייקט המעניין שלה מתרחש בחודשי הקיץ, בהם מתבצעת פעילות של שידוך ומציאת עבודה לבני נוער אוהדי הפועל תל אביב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *