פאנזינים – מה זה?למה בכלל צריך אותם?ואיך עושים?

פאנזין : FAN – אוהד ZINE – עיתון;פאנזין הינו כתב עת  ללא מטרת רווח המוקדש לנושא מסויים. הפאנזינים הינם ספרות כדורגל הנכתבים וממומנים על ידי האוהדים המפיקים אותם. הפאנזינים מודפסים במכונות צילום.הפאנזינים בדרך כלל מופקים לקבוצה אחת ולקהל שלה. ישנן קבוצות שהאוהדים שלהן מוציאים יותר מפאנזין אחד. 

למה בכלל צריך פאנזינים? אתה רוצה לשתף את אוהדי הקבוצה שלך בהשקפות שלך על הקבוצה שאתם כל כך אוהב ? יש לך בדיחה צינית להחריד על היושבים לצדך ביציע? אולי פשוט אתה מעוניין להשמיע זעקה על הניהול רע שהורס את המועדון? אין  אף כלי תקשורת שמוכן שמדווח על ההתרחשויות החשובות באמת בקבוצה? כל מה שאתה צריך את זה פאנזין.אהה…ולא נשכח דיון מעמיק על אופי השופטים. "סיימתם את שיחות החולין בכניסה לאיצטדיון, עברתם את הכרטיסן והתיישבתם בכסא הפלסטיק הקבוע שלכם מביטים על השעון מחכים בכיליון עיניים שהדקות יעברו על לשריקת הפתיחה?" אוהדים משועממיםכמה שזה ישמע מוזר בימינו, ישנם אוהדים אשר לא נכנסים לפורומים באינטרנט. חלוקת פאנזין במגרש הינה דרך מצויינת ליצירת קשר בלתי אמצעי עם אוהדים רבים,אשר אינם נמנים על האוהדים המובילים. גבירותי ורבותי, יש לנו כאן קהל שבוי (ולא של הקבוצה היריבה).יש זמן פנוי עד תחילת המשחק, וכמו שיודעים מיטב אנשי הפירסום והשיווק. קהל שבוי הוא קהל שמבקש יחס. את היחס הטוב ביותר האוהדים נותנים לאוהדים.בנוסף לזאת הפאנזין הינו כלי לגיוס כסף לחוג האוהדים – ניתן לגייס חסויות מקומיות לצורך הדפסת העיתון. תחשבו על זה,יש לכם ביד קהל מפולח – חובב כדורגל אשר בדרך כלל מגיע מאזור גיאוגרפי אחיד. קרקע פוריה לכל מפרסם קהילתי.

 מאפייני הפאנזינים

  1. מופק על ידי חובבים, הכותבים והמפיקים אינם עיתונאים מקצועיים ואינו מהווה את מקור ההכנסה העיקרי שלהם.
  2. המבנה הגרפי הינו חובבני, אין אחידות בפונטים וכמעט אין בו תמונות צבעוניות. אם נרצה הפאנזין נראה כאילו הורכב על ידי הדבקת גזירי נייר עם סלוטייפ.
  3. הפאנזין הינו קול האוהדים, הוא מביע את דעותיהם ורחשי ליבן שאינם מוצאים ביטוי במקומות אחרים. פעמים רבות הם מתייצבים מול תקשורת ההמונים. פעמים רבות יצאו גם נגד "תוכנית המשחק" הרשמיות של הקבוצה.
  4. הפאנזין ביקורתי עד לרמה של "טעם רע". מבקר את כולם, החל מהמובן מאליו – השחקנים וההנהלה, אך גם את קהל האוהדים, וקוראי הפאנזין עצמו!.
  5. הפאנזינים נוטים לקחת צד קיצוני – שמאל או ליבראלי או כל צד אחר. התכנים נוטים לעסוק לצד הביקורת  גם בעניני מהות כמו חוליגזניזם, אלימות, מוסדות הכדורגל, מיסחור המשחק והמשטרה.

מצרכים או איך עושים את זה?

  1. אוהד – קודם כל אתה צריך להיות אוהד…(כבר התחלנו עם הציניות).
  2. דעות והרבה – מרבה דעות,מרבה קונפליקטים ודיונים שיושבי היציע ירצו לקרוא.
  3. אמונה – בלי אמונה לאן נגיע? התהליך להפקת הפאנזין פשוט מאוד אך מצריך אמונה.
  4. יסודות כתיבה בסיסים. לא בהכרח תחביר אלא דיוק באופן כתיבת המילים-בלי שגיאות כתיב לא מכוונות.
  5. אוהדים נוספים – ביצה ותרנגולת. הרבה יותר כיף להוציא פאנזין כשאוהדים נוספים כותבים, מאיירים ועוזרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *