פרוייקט אוהדים חדש – אוהדים עם מוגבלויות

לפני כמה זמן כשבחנו את נושא האצטדיונים החדשים עלתה במוחנו השאלה הנוגעת לאוהדים בעלי מוגבלות פיסית. התמונה הראשון שנגעה לאוהד בעל מוגבלות הייתה של  אוהד על כיסא גלגלים, כאלו שיושבים במשחקים קרוב לכר הדשא. אחרי כמה שנים טובות של מפגשים ופעילויות עם ארגוני האוהדים, תמיד מרגש לגלות יוזמות אוהדים חדשות, בייחוד כזו שמרחיבה לך את האופקים בצורה יוצאת דופן. לפני כמה שבועות בעקבות פניה אלינו נחשפתי ליוזמת אוהדים יוצאת דופן של אוהדים בעלי מוגבלויות, אותה מוביל אסף דה פריס, אוהד הפועל תל אביב.

בכדי להמחיש את הסוגיה עבור אוהד "רגיל", צפו הסרטון הבא.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=eakSODwSdWE[/youtube]

במפגש אסף הציג לי את הנושא, את הפעילויות השונות שהם מקיימים. בספטמבר 2008 הם קיימו מפגש אוהדים בנושא, שמטרתו הייתה לבחון נושאים הקשורים לנגישות באיצטדיונים. לאחר המפגש הקבוצה קיימה מפגשים, סיור עם ניר פרצלינה באיצטדיון בלומפילד וקיום סקר שביעות רצון בקרב אוהדים עם מוגבלויות אשר מגיעים לבלומפילד. מסקנות הסקר הוגשו לפרצלינה וחלק מהליקויים תוקנו.

בנקודה הזו אסף הציג נושאים נוספים של אוהדים בעלי מוגבלויות. אוהדים עיוורים ולקויי ראיה מגיעים למשחקים ונעזרים בשידורי רדיו פנימיים במשחק. שידורים כאלו קיימה הקבוצה במשחקים של הפועל אוסישקין.  בסרטון ניתן לראות כיצד שידורי רדיו לאוהדים בעלי מגבלת ראיה פועלים בארסנל.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OYCbDrfS3O0[/youtube]

הקבוצה הכינה לצד זאת מערך חינוכי שמועבר לקבוצת הנוער של הפועל אוסישקין, הכולל 6 שיעורים שכוללים תכנים הנוגעים לתחום כגון נגישות ויחס לאחר.

באירופה קיימות יוזמות אוהדים בודדות  בנושא, כך שהיוזמה הזו היא בין הראשונות באירופה. איגוד האוהדים  בעלי המוגבלויות של מנצ'סטר יונייטד הוקם ב- 1989 והיה הראשון מסוגו בעולם. היוזמה המובילה באירופה היא  NADS האנגלית, ומלבדה קיים פרויקט אוהדים בעלי מוגבלויות בבלגיה ומרסיי. לפני כמה שבועות הכריזה אופ"א על פתיחה של מרכז תמיכה כלל אירופאי בנושא בתחילת העונה הבאה בצרפת.

לחץ כאן להורדת מצגת יוזמת האוהדים בעלי המוגבלויות של הפועל תל אביב

ליצירת קשר עם אסף  asafdvr  et zahav.net.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *