קפיצת הקנגרו של ה”בוהמיהנס”

לוג בוהמיהנסהבוהמיהנס,  אחד ממועדוני הפאר האהודים ביותר  בצ'כיה, אשר בשנת 1982 זכה  בגביע הצכ'י, וב 1983 הוסיף לארון התארים את תואר האליפות המקומית לצד הופעה מרשימה בגביע אופ"א שנסתיימה רק בחצי הגמר, עמד לסיים את דרכו המפוארת שהחלה ב 1905 בקול ענות חלושה אי שם בליגות הנמוכות והירוקות של צ'כיה  ולהעלם כליל מהתודעה.

אוהדי המועדון ההמומים  יכלו להציע את התרחשות האימים שאירעה למועדונם כתסריט אשר היה מאתגר את טוביו בסרטיו של היצ'קוק.  בתוך שנה אחת איבד המועדון את הספונסר הראשי, והחליף לא פחות מחמש בעלים. בכל פעם היה נדמה שהבעלים הנוכחים גרוע יותר מקודמיו, אך לצערם של האוהדים הבעלים הגרועים רק המשיכו לבוא. בתחילה המועדון התדרדר לתחתית הליגה השנייה, נודה ממגרשו הביתי וסגל שחקניו התבסס רק על טהרת שחקני נוער. הסיחרור נמשך והמועדון צנח אל הליגה השלישית, ונדמה היה שהגיע הסוף. ללא משאבים וכסף הסתיימו להם 100 שנות כדורגל מפואר באחת מפינות פראג.
אוהדי בוהמיהנס באבל על מצב המועדון
טקס האבל של האוהדים של מצב המועדון (מקור)

האוהדים רתחו מזעם ותסכול, והחליטו לקחת את העניינים בידיים ולהקים מועדון חדש, אשר ינוהל בצורה דמוקרטית וישא  את שם  המועדון האהוב "בוהמיהנס". התאחדות הכדורגל הצ'כית שיתפה פעולה, אך בכדי לקבל את שם המועדון שנשק לתהומות הליגה השלישית היה עליהם לשלם סכום של קרוב  לחצי מיליון ש"ח להתאחדות, זאת עבור חובות שונים של המועדון המקורי להתאחדות. אפשרות נוספת ולא מושכת בעליל שעמדה בפני האוהדים הייתה  להתחיל מחדש מהליגה הנמוכה ביותר – הליגה השמינית.

האוהדים החליטו לעשות את מירב המאמצים בכדי להצליח ולקבל את הקבוצה בליגה השלישית. בכדי לפתור את הסבך הכספי האוהדים העלו את רעיון מכירת מניות המועדון  ב1000 קרונות ליחידה (שקול ל240 ₪). לשמחת האוהדים בתוך כשבועיים הצטרפו קרוב ל 800 אוהדים לקבוצת האוהדים -DFB, שגייסה 400,000 אלף ש"ח ואת יתרת הסכום בהמשך.

בעיטת הפתיחה בעונת 2005-6 בליגה השלישית, נערכה בחזרה במגרש הביתי האהוב – Dolicek , כשמועדון שובר את מספר השיא של הקהל לליגה השלישית, ומביא כמות קהל הגדולה פי 10 מהממוצע.

אומנם בסיום העונה דורג המועדון במקום הרביעי עם 60 נקודות. 6 פחות מהמקום השני המוביל לליגה השנייה. אך כמו בכל סיפור אגדות המועדון בסופו של דבר לליגה השניה, זאת מכיוון שניתנה להם האפשרות לרכוש את הזכות לעלות לליגת המשנה מאחת הקבוצות שויתרה על זכותה זו.

בליגה השנייה הסיפור השתנה, ו11 ניצחונות ב-15 המחזורים האחרונים הביאו את המועדון לעמדת זינוק לליגה הבכירה יחד עם המקום השני בממוצע הקהל (גם ביחס לליגה הבכירה).
בעונה הנוכחית המועדון נאבק לו בתחתית הליגה, ובדומה למועדונים נוספים בעולם בבעלות אוהדים עומד סימן שאלה, ויותר מכך אתגר פיננסי על היכולת להתמודד של מועדונים אלו להתמודד מול הכסף הגדול.

תמונה ממשחק סיום העונה הקודמת וההעפלה לליגה הבכירה מול ויקטוריה זיזקוב

תמונה ממשחק סיום העונה הקודמת וההעפלה לליגה הבכירה מול ויקטוריה זיזקוב(מקור)

אפשר לסכם ולומר שסיפורו של המועדון משול לקפיצה גבוהה מעל משוכות בלתי אפשרויות, בדומה לקפיצה של קנגרו – אשר מהווה את סמל וכינויי המועדון. מתבונן מהצד יכול לחשוב שמדובר בלוגו של ספונסר מסחרי כמו חברת תעופה או חברת שליחויות. בשנת 1927 יצא המועדון לסבב משחקים באוסטרליה, וקיבל במתנה שני קנגורו אותם תרם המועדון לגן החיות המקומי בפראג…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *